Pokud máte útulný malý byt, stává se, že nevíte, kam uložit veškerý potřebný nábytek. Přemýšlíte, plánujete, přemisťujete Už by bylo vše v pořádku, na svém místě, kdyby vám nezvýšila právě postel Té se věru vzdává těžko – z požitkářského i praktického hlediska. Než začnete s migrací nábytku znovu, podívejte se naše inspirace.
Klíčem k tomu, aby zůstal i prostor celý, i dětský nábytek použitelný, jsou většinou metamorfózy, kombinace, slučování funkcí a hra na schovávanou. Zde si například můžete vybrat, zda jste v posteli, nebo za stolem. Pokud tu postel, samozřejmě, najdete. Taková řešení fandí spíše čistým minimalistickým a hlavně praktickým liniím samotné nábytkové skládačky. Zvýrazní ji doplňky. Často jsou také praktickou nezbytností jak tyto červené židle.
Nebo to zkuste jinak a držte se přitom ověřeného postupu – vše, co zabírá místo, třeba hodit do skříně. Proč by postel měla být výjimkou? Vidíte, některé skříně jsou bezedné. Sem se například vešlo i okno. Uvědomili jste si někdy, jaké neefektivní jsou klasické postelové rošty?
Skříně věru neodmítnou ani postelovou rezervu, když to správně vymyslíte. A nemusí být ani nafukovací či skládací. Bude jednoduše odložena a vždy po ruce. Exkurze na půdu jsou i tak již minulost.
Kam se ještě dají „uklidit“ věci, když jsou skříně už beznadějně plné? Vzpomeňte si na vynalézavost teenagerů: něco se válí na zemi v nevhodnou chvíli? Hop, už je to pod postelí! Pod což ale zakopnout tu postel, abyste se o ni nepotkli? Co takhle malé bytové pódium Vyvýšená plocha opticky i funkčně rozčlení prostor, udělá ho esteticky zajímavějším, navíc pod ní vznikne místo přesně na postel.
Rozměrově i prostorově by vše přesně sedělo, kdyby se dala ložnice udělat ve výklenku na schodišti? Proč ne? Že je to na místě, kudy se přes den hodně prochází, v zóně, která nikdy nebyla definována jako soukromá? No, můžete se o pohled do své postele podělit s hosty nebo svůj pelíšek zamaskujte za posuvné dveře, ať se tváří jako vestavěná skříň či vchod do sklepa. Šikovné a výborně využitelné i v mnohem tradičnější situaci. Ani v pokoji, kde se dětské patrové postele normálně vyskytuje, nemusíte své noční soukromí vystavovat na odiv, pokud nechcete. Dekoru posuvných dveří jednoduše můžete přisoudit roli zajímavého interiérového prvku a je to!
Další trik spací schovávačky bychom mohli nazvat například i vyklápěčky. Ráno vstanete, postel jednoduše zvednete, opřete do konstrukce ve stěně a tváříte se jako iluzionista Copperfield. Pokud máte při ranním spěchu čas, můžete se těšit, kolik místa jste vykouzlili.
A tady je verze Oddělené ložnice – „neštvou mě, protože tě vyklopím!“
Rozlehlost se v případě nábytku dá zjevně eliminovat výškou. Klasické poschodovky jsou u nás přece už téměř folklór. Tato však evidentně vyčnívá z řady. Namísto běžné oboustranné konstrukce si jakoby nic vyrůstá ze stěny a spáči se vznášejí na „plošině“. Dalším stupněm úspornosti by byl možná varianta, při kterém by se „plošinka-rošty“ zasouvaly do výklenku ve zdi, aby přes den nevyčnívaly. Designově se toto řešení také vydařilo. Masivní, no přitom jednoduše elegantní dřevěný rám udělal z postelí a stěny jeden harmonický celek. Praktickou jednoduchost linií osvěžil kontrast bílé a tmavé.
Při skládacích postelích a nábytkových proměnách je důležitá funkčnost. Ta se s nekonvenčností a designovými výstřelky možná i neshodne. Ale jen na první pohled. Stačí trocha fantazie, barevné a materiálové odviazanosti a vrcholně praktická, funkčně efektivní postel zazáří veselými neonovými barvami. Tak dobrou noc a prostorný den!
Comments are closed